💠Технологія оброблення насіння сої
 
Оброблення насіння проводиться за температури від +10 до +35 С у закритих приміщення або під навісом, щоб попередити потрапляння на препарат чи оброблене насіння прямих сонячних променів. Оброблення проводять мінімум за 2 год до посіву. Для розведення препарату необхідно використовувати чисту не хлоровану воду. Інокулюють насіння вручну або механізованим способом.
 
Ручне оброблення проводять на брезенті, у бетонозмішувачі або бункері сівалки безпосередньо перед посівом. Для кращого прилипання препарату рекомендується насіння попередньо зволожити.
 
Для механізованого оброблення придатні машини для протруювання ПСШ–3, ПС–10 та ін., а також шнековий навантажувач. Обираючи протруювачі шнекового типу, краще надати перевагу тим, що мають поліетиленове покриття або широкі шнеки, що зменшить травмування насіння. Аплікатори мають бути конусного типу з перехресним розпиленням препарату.
 
Допускається спільне оброблення біопрепаратом разом із деякими дозволеними для сумісного застосування протруювачами. Не рекомендовано додавати до бактерій нерозведені пестициди. Необхідно спочатку розвести водою протруювач і лише потім додавати інокулянт. Для одночасного протруєння насіння та інокуляції краще обирати машину для протруєння із двома бачками – один для протруювача, інший – для інокулянта. При цьому варто збільшити дозу препарату в 1,3–1,5 раза. Збільшення норми інокулянту не є шкідливим для насіння і може бути використаним на ґрунтах, де раніше бобові не вирощували, де рівень рН нижчий, ніж 5,5, або там, де насіння сіють у сухий ґрунт.
 
Під час передпосівного оброблення насіння втрати можуть виникати в разі використання застарілої або невідкаліброваної техніки. У такому випадку більша частина робочого розчину потрапляє на насіння, яке надходить першим, решта, що поступає пізніше, залишається практично не інокульованою. Як наслідок, близько 20–30 % насіння дістає надлишок препарату, близько третини отримує розраховану кількість, а решта залишається без належного оброблення. Технології обробки насіння та налаштування машин аналогічні таким при протруюванні. Необхідно, щоб препарат рівномірно розподілявся по всьому зерну і утримувався на ньому.
 
У випадку використання препаратів на твердих носіях (порошкоподібні) їх спочатку переводять у розчин. Для цього необхідну кількість біопрепарату заливають водою на 1 год, ретельно перемішують декілька разів, щоб бактерії перейшли у розчин, а потім відціджують через марлю.
 
Як прилипачі можна використовувати 2,0–2,5 % розчин натрію КМЦ, 7–12 % розчин рідкого концентрату сульфітно-спиртової барди, 1,0–1,5 % розчин казеїну технічного, 2–3 % патоки або меляси, збиране молоко та сироватку, які застосовують без розведення. Ці речовини не чинять негативного впливу на життєздатність та активність бульбочкових бактерій і завдяки своїм фізичним властивостям добре закріплюють препарат на поверхні насіння.
 
Не тримайте готовий розчин довше 2 годин. Не залишайте приготований розчин на наступний день. Для збереження ефективності біопрепарату необхідно обробляти лише таку кількість насіння, яку можна висіяти протягом дня!
 
💠Особливості агротехнологій застосування інокулянтів на прикладі сої
 
🔹Підготовка грунту для культивування
 
В Україні під посіви сої застосовують переважно класичний обробіток ґрунту, як з обертанням пласта, так і без нього. Вибір технології залежить, насамперед, від ґрунтово- кліматичної зони (кількість опадів за вегетаційний період, механічний склад ґрунту), матеріально-технічної бази господарства, фітосанітарного стану поля, попередника, особливостей сорту. Практикується також і No–Till технологія вирощування цієї культури. Проте варто зважати на те, що нульовий обробіток ґрунту слід застосовувати на легких і добре окультурених ґрунтах із низьким ступенем забур'янення. Будь-яка технологія має забезпечити максимальне вологозбереження, щільність ґрунту в межах 1,10– 1,25 г/см3, знищення бур'янів (особливо коренепаросткових), рівну поверхню поля. Це дозволить отримати дружні сходи, а витрати під час збирання будуть значно меншими.
 
🔹Стартові добрива: чи обовʼязкове їх внесення під посів
 
Досліди показують, що комбіноване внесення інокулянтів та азотних добрив здебільшого не продуктивне. Фіксація азоту уповільнюється або й повністю припиняється за високого вмісту азоту в ґрунті, а фосфор та калій приводять до незначного збільшення кількості бульбочок. За даними польових випробувань, інокуляція насіння високоефективними штамами забезпечує на 0,12 т із гектара вищу надбавку врожаю зерна без внесення мінеральних добрив, аніж у поєднанні з ними. Потреба та норма внесення стартових добрив залежать від родючості ґрунту та від кількості внесених добрив під основний обробіток ґрунту з осені. Під час розрахунку норм внесення стартових добрив слід пам'ятати, що внесення азоту більше 25–30 кг/га затримує утворення бульбочок та знижує активність азотфіксації. Використання мінерального азоту у вищих дозах є фізіологічно і економічно недоцільним.
 
🔹Доцільність додаткового підживлення азотними добривами за умов передпосівної інокуляції насіння 
 
Якщо насіння сої оброблено якісним інокулянтом і висіяне у вологий ґрунт, то бульбочкові бактерії здатні фіксувати достатню для нормального розвитку рослин кількість атмосферного азоту. Проте впродовж вегетації сої необхідно проводити візуальний контроль за станом рослин та бульбочок. Якщо азотфіксація проходить активно, про що свідчить рожево-червоне забарвлення бульбочок при розтині, їх кількість становить не менше 5 шт. на рослину, а забарвлення рослин насичено-зелене, то підживлення азотом проводити немає потреби. Тільки у випадку незадовільного стану бульбочок та жовтуватого відтінку в забарвленні рослин слід провести 1–2 підживлення азотом (N30–45) у фазу бутонізації чи у період цвітіння.
 
🔹Необхідність повтоної інокуляції, коли рослини вирощуються в короткоротаційній сивозміні
 
Після розпаду бульбочок клітини ризобій потрапляють у ґрунт і незначна їх кількість виживає за рахунок органічних речовин, що перебувають у ньому. Але цих бактерій недостатньо для оптимальної азотфіксації наступного року. Природні ж штами ризобій ґрунту не є такими ефективними, як ті, що спеціально селекціоновані за даною ознакою для сучасних біопрепаратів, а тому не забезпечать достатньої фіксації азоту для нормального розвитку рослин сої. Для оптимального інфікування на одну насінину повинно потрапити не менше ніж 100–500 тис. клітин корисних бактерій, інакше вони не зможуть домінувати над іншими. Тому, як показала практика, економічно вигідно проводити інокуляцію високовірулентними ефективними штамами бактерій під час посіву.
 
🔹Доцільність застосування мікроелементів: коли і як їх вносити
 
Після розпаду бульбочок клітини ризобій потрапляють у ґрунт і незначна їх кількість виживає за рахунок органічних речовин, що перебувають у ньому. Але цих бактерій недостатньо для оптимальної азотфіксації наступного року. Природні ж штами ризобій ґрунту не є такими ефективними, як ті, що спеціально селекціоновані за даною ознакою для сучасних біопрепаратів, а тому не забезпечать достатньої фіксації азоту для нормального розвитку рослин сої. Для оптимального інфікування на одну насінину повинно потрапити не менше ніж 100–500 тис. клітин корисних бактерій, інакше вони не зможуть домінувати над іншими. Тому, як показала практика, економічно вигідно проводити інокуляцію високовірулентними ефективними штамами бактерій під час посіву.
 
🔹Сумісність інокулянтів із пестицидами
 
Слід пам'ятати, що бульбочкові бактерії – це живі організми, тому деякі пестициди можуть мати токсичну дію на них. Ступінь негативного впливу залежить перш за все від діючої речовини та штаму бактерій. У ході випробувань встановлено, що за правильного застосування інокулянти сумісні з такими хімічними протруйниками: Круїзер 350 FS, т.к.с. (тіаметоксам, 350 г/л), Максим XL, т.к.с. (флудиоксоніл, 25 г/л + металаксил–М, 10 г/л), Апрон XL, т.к.с. (металаксил–М, 350 г/л), Вітавакс 200 ФФ, т.к.с. (тирам, 200 г/л + карбоксин, 200 г/л), Роял Фло, в.с.к. (тирам, 480 г/л), Февер, т.к.с. (протіоконазол, 300 г/л). Не допускається обробка пестицидами, що містять у своєму складі ртуть.
 
 
🔹Чи варто планувати внесення фунгіцидів по вегетації 
 
Особливо небезпечними є збудники хвороб на полях, де бобові вирощуються як монокультура. Найпоширенішими хворобами, які завдають великої шкоди посівам та різко знижують урожайність, вважаються бактеріоз, аскохітоз, антракноз та фузаріоз. Для прикладу, на полях, де соя вирощується вперше у структурі сівозміни, планування внесення фунгіциду здійснюється, виходячи з фітосанітарного стану культури попередника, інфекційного навантаження ґрунту, якості посівного матеріалу та прогнозів розвитку хвороб на наступний рік. Із метою запобігання розвитку бактеріозу та кореневих гнилей рекомендовано протруювати посівний матеріал відповідними фунгіцидами. За виявлення ознак захворювання слід застосовувати двокомпонентні препарати, дозволені для використання в Україні, які містять у своєму складі діючі речовини контактної та системної дії.
 
🔹Вплив грунтової вологи на ефективність азотфіксації ризобіями
 
Процес фіксації атмосферного азоту бульбочковими бактеріями відбувається в симбіозі з рослиною. Нестача вологи, як і перезволоження ґрунту, впливають безпосередньо на рослину, а вже потім на стан бульбочки. Тобто, однією з причин зниження активності бульбочок за водного дефіциту є не пряма дія нестачі вологи, а зниження інтенсивності фотосинтезу рослин за таких умов. Щодо умов перезволоження, то оскільки азотфіксувальні бактерії є аеробними, вони потребують достатньої кількості кисню. У результаті перезволоження знижується вміст кисню, що призводить до зниження азотфіксуючої активності. Для розвитку бульбочкових бактерій оптимальна вологість становить 60–70 % від повної вологоємності ґрунту, мінімальна – 16 %. За нижчої вологості бактерії не гинуть, а зберігаються в неактивному стані. За умов стабілізації оптимального водного режиму ґрунту відновлюється і азотфіксувальна активність бактерій.
 
🔹Економічна доцільність використання інокулянтів
 
Інокуляція насіння є не тільки екологічно безпечним, а й економічно вигідним технологічним прийомом. При вирощуванні сої у США фермери отримують найбільшу надбавку врожаю – 0,55–0,78 т на 1 га. Їхні європейські колеги мають дещо менші показники – 0,4–0,65 т/га. За даними українських випробувань, за несприятливих посушливих умов та на малогумусних середньокислих ґрунтах біопрепарати забезпечують можливість додатково зібрати відповідно 0,41 та 0,43 т/га. 
 

Консультація

ЗАМОВТЕ ДЗВІНОК 24/7

Заказ товара